Menu
descoperă

Sfințirea Bisericii Adormirea Maicii Domnului – Șerban Vodă

Acum exact 6 ani, pe data de 24 septembrie 2017, în Duminica Pescuirii minunate și de ziua Sfintei Mucenițe Tecla, cea întocmai cu apostolii, biserica noastră primea veșmântul sfințirii de la însuși Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, însoțit de un numeros sobor de arhierei, preoți și diaconi. Sărbătoare unică pentru parohia noastră, îndelung …

Sfințirea Bisericii Adormirea Maicii Domnului – Șerban Vodă Read More »

Apel de suflet: fiți ca de fiecare dată alături de cei nevoiași la începutul anului școlar!

A intrat în tradiția bisericii noastre ca an de an, la începutul școlii, să ajutăm după posibilități pe copiii neajutorați care încep cursurile. De fiecare dată la apelul făcut de preoții din parohie, fiii credincioși ai bisericii noastre, dar și alți creștini de pretutindeni au ajutat pregătind un ghiozdan cu caiete și rechizite pentru copiii …

Apel de suflet: fiți ca de fiecare dată alături de cei nevoiași la începutul anului școlar! Read More »

Monografia Parohiei Șerban Vodă

Istoria Bisericii Șerban Vodă este o parte a vieții acestui cartier din București, dar mai ales o parte din viața noastră. Cei care au trăit înainte de 1989, care au văzut schimbările din anii ’90 și care au participat la înnoirile aduse în Biserica Șerban Vodă după anul 2000, poartă în minte și în suflet …

Monografia Parohiei Șerban Vodă Read More »

CUVIOASA IRINA, EGUMENA MĂNĂSTIRII HRISOVALANT – Sfânta rugăciunii neîncetate

Între Cer și pământ, între Dumnezeu și oameni există sfinții. Pe pământ oamenii au fost creați să devină sfinți. În Vechiul Testament găsim: „Sfinţiţi-vă şi veţi fi sfinţi, că Eu, Domnul Dumnezeul vostru, sfânt sunt” (Leviticul 11, 44). Iar Sfântul Apostol Petru întărește aceasta: „Fiţi sfinţi, pentru că Eu sunt Sfânt” (I Petru 1, 16). …

CUVIOASA IRINA, EGUMENA MĂNĂSTIRII HRISOVALANT – Sfânta rugăciunii neîncetate Read More »

Sfântul Luca Arhiepiscopul și Doctorul fără de arginți (11 iunie)

„Nu voi M-ați ales pe Mine, ci Eu v-am ales pe voi și v-am rânduit să mergețI și roadă să aduceți.” (Ioan 15, 16) În Biserica Șerban Vodă avem mulți sfinți. Desigur, cei mai mulți veghează de pe pereții sfântului lăcaș. Ridicându-ne privirea spre Cer în dulce rugăciune, îi aflăm Acolo pe cei care au …

Sfântul Luca Arhiepiscopul și Doctorul fără de arginți (11 iunie) Read More »

Scroll to Top