Menu
descoperă

Pc. Pr. Vlad Alexandru Mîndru va sluji începând cu 1 ianuarie 2022 în Parohia noastră

În ședința din 20 decembrie 2021, Permanența Consiliului eparhial a aprobat numirea, prin iconomie, din considerente pastoral-misionare, a Pc. Pr. Alexandru – Vlad Mîndru în postul vacant de preot coslujitor la Parohia „Șerban Vodă”.

Instalarea Pr. Vlad Mîndru va avea loc duminică, 2 ianuarie 2022 în cadrul Sfintei Liturghii.

Pr. Vlad Alexandru Mîndru s-a născut în 20 aprilie 1985 la Galați, unde a învățat în clasele primare și gimnaziale. A fost elev la Seminarul Teologic Liceal Ortodox Sf. Ap. Andrei, Galaţi, dar a absolvit Seminarul Teologic Liceal Ortodox Nifon Mitropolitul, Bucureşti în anul 2005. A urmat apoi cursurile Facultății de Teologie Ortodoxă Patriarhul Justinian Bucureşti unde a absolvit un master cu specializarea Exegeză și  Ermineutică Biblică. Din 2012 este diacon, iar din 2019 hirotonit preot la Parohia Cuviosul Daniil Sihastrul din București.

Este pasionat de muzica clasică, bisericească, de lectură dar și de fotografie. Știe limbile engleză, franceză, neogreacă.

Ne rugăm să îi ajute Domnul în misiunea sa!


Lasă un răspuns

Scroll to Top
%d blogeri au apreciat: