Menu
descoperă

Conferința Pr. Dr. Claudiu Băzăvan “Călătorind spre Lumină alături de Sf. Cuv. Paisie de la Neamț” 22.05.2022 (Audio+fotografii)

 

Video:


Fotografii:

 


Data: Duminica a cincea după Paști, a Samarinencei 22 mai 2022, ora 18:00
Invitat: Pr. Dr. Claudiu Băzăvan, Parohul Bisericii “Eroilor” din Ploiești, cu hramul “Înălțarea Domnului” 
Tema: “Călătorind spre Lumină alături de Sf. Cuv. Paisie de la Neamț”

Invitație la seară duhovnicească,

Biserica „Șerban Vodă” din București continuă seria conferințelor spirituale și ale întâlnirilor duhovnicești.

Anul acesta – 2022 este declarat în Patriarhia Romana drept „Anul omagial al rugăciunii în viața Bisericii și a creștinului și Anul comemorativ al sfinților isihaști Simeon Noul Teolog, Grigorie Palama și Paisie de la Neamț”

Prin urmare, toate serile duhovnicești ale parohiei noastre se vor afla și desfășura sub auspiciile acestui an omagial și comemorativ, mai cu seamă că, biserica noastră îl are, drept unul dintre ocrotitorii ei spirituali, adăpostindu-i și un fragment din sfintele sale moaște, pe Sf. Cuv. Paisie de la Neamț! Altfel spus, pentru parohia noastra este un an special, un an deosebit!


În acest context, Duminica a cincea după Paști, a Samarinencei, 22 mai 2022, ora 18:00

Părintele Dr. Claudiu Băzăvan va susține conferința cu titlul “Călătorind spre Lumină alături de Sf. Cuv. Paisie de la Neamț”


 

Lasă un răspuns

Scroll to Top
%d blogeri au apreciat: