Menu
descoperă

Conferința Pr. Conf. Univ. Dr. Gheorghe Holbea, “Maica Domnului Isihasta în opera Sf. Cuv. Paisie de la Neamț” – 13 martie 2022


GALERIE FOTO:
Data: Duminica Ortodoxiei – 13.03.2022, ora 17:00
Invitat: Pr. Conf. Univ. Dr. Gheorghe Holbea din București
Tema: „Maica Domnului Isihasta în opera Sf. Cuv. Paisie de la Neamț”

Invitație la seară duhovnicească,

Biserica „Șerban Vodă” din București continuă seria conferințelor spirituale și ale întâlnirilor duhovnicești.

Anul acesta – 2022 este declarat în Patriarhia Romana drept „Anul omagial al rugăciunii în viața Bisericii și a creștinului și Anul comemorativ al sfinților isihaști Simeon Noul Teolog, Grigorie Palama și Paisie de la Neamț”

Prin urmare, toate serile duhovnicești ale parohiei noastre se vor afla și desfășura sub auspiciile acestui an omagial și comemorativ, mai cu seamă că, biserica noastră îl are, drept unul dintre ocrotitorii ei spirituali, adăpostindu-i și un fragment din sfintele sale moaște, pe Sf. Cuv. Paisie de la Neamț! Altfel spus, pentru parohia noastra este un an special, un an deosebit!

În acest context, în Duminica Ortodoxiei, pe 13.03.2022, ora: 17:00, Părintele Prof. Conf. Univ. Dr. Gheorghe Holbea va vorbi despre “Maica Domnului Isihasta în opera Sf. Cuv. Paisie de la Neamț” 

Lasă un răspuns

Scroll to Top
%d blogeri au apreciat: